Grid
Jaunumi

Pētījums: 85 % rīdzinieku vissvarīgākais mājokļa izvēlē ir atrašanās vieta

Vairākumam aptaujāto Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju (85 %) vissvarīgākais kritērijs mājokļa izvēlē ir atrašanās vieta. Otrs nozīmīgākais kritērijs – mājokļa plānojums, un trešais – energoefektivitāte, noskaidrots nekustamo īpašumu attīstītāja “Domuss” un kompānijas “Norstat” veiktajā pētījumā.

Starp pirmajām piecām prioritātēm ierindota arī apzaļumota apkārtne un labiekārtota infrastruktūra, ko norāda attiecīgi vismaz katrs ceturtais (29 % un 25 %) cilvēks Rīgā un Pierīgā. Vēl piektdaļa (22 %) iedzīvotāju par nozīmīgu kritēriju atzīst apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēju, nedaudz mazāk jeb 17 % aptaujāto, izvēloties mājokli, svarīgi ir ilgtspējas risinājumi.

“Mileniāļi un Gen Z paaudze pārsvarā sliecas par labu privātmājai, jaunajam projektam vai renovētai daudzdzīvokļu ēkai, kuras apkārtne ir apzaļumota ar labiekārtotu infrastruktūru. Arī vecumā no 40 līdz 64 gadiem iedzīvotāji priekšroku dod privātmājai vai jaunajam projektam ar sakoptu vidi, tiesa, lielāku uzmanību pievēršot tieši energoefektivitātei un uzturēšanas izmaksām. Kopumā cilvēki gan Rīgā, gan Pierīgā savās izvēlēs ir praktiski un prasīgi, lai pie esošās dzīves dārdzības varētu sabalansēt iespējas ar vēlmi dzīvot labiekārtotā vidē,” skaidro nekustamo īpašumu attīstītāja “Domuss” valdes priekšsēdētājs Ralfs Jansons.

Saskaņā ar pētījuma datiem būtiskākā atšķirība pētījuma atbildēs ir vērojama attiecībā uz ēkas energoefektivitāti un labiekārtotu infrastruktūru. Aptuveni katram trešajam (35 %) iedzīvotājam no 18 līdz 39 gadiem nozīmīgs kritērijs ir labiekārtota infrastruktūra, taču vecumā no 40 līdz 64 gadiem šo faktoru par svarīgu atzīst divas reizes mazāk (17 %) cilvēku. Savukārt ēku energoefektivitāti par prioritāti min puse (50 %) respondentu vecuma posmā no 40 līdz 64 gadiem, kamēr šādu kritēriju par svarīgu uzskata nedaudz vairāk par trešdaļu (35 %) cilvēku vecumā no 18 līdz 39 gadiem.

Rezultātos arīdzan secināts, ka 43 % iedzīvotāju no Rīgas un Pierīgas savu nākamo dzīvesvietu meklētu privātmājā, ko pierāda vismaz trešdaļa (39 %) Rīgas un vairāk nekā puse (54 %) Pierīgas respondentu. Turpretī galvaspilsētā vairāk nekā trešdaļa (37 %) iedzīvotāju nākamo mājokli izvēlētos jaunajā projektā, bet Pierīgā katrs ceturtais (23 %) aptaujātais. Trešajā vietā ar 20 % ierindots renovēts daudzdzīvokļu nams, toties Pierīgā 18 % respondentu nākamo dzīvesvietu meklētu lauku viensētā.

Par SIA “Domuss”
“Domuss” ir ASV investīciju fondu grupas NCH uzņēmums, kas Latvijas nekustamo īpašumu tirgū darbojas kopš 1995. gada. “Domuss” attīstīto projektu vidū ir dzīvojamās un biroju ēkas (vairāk nekā 10 objekti Vecrīgā un Rīgas centrā), ekskluzīvs daudzdzīvokļu komplekss “Ģipša fabrika”, projekts “Mežaparka Rezidences” (dzīvokļi, dvīņu māju projekti, villas, rindu mājas), BREEAM ilgtspējīgi sertificētā dzīvokļu ēka “Felicity Apartments”, privātmāju ciemati Pierīgā “Nordic Villages”, tirdzniecības objekti (t. sk. iepirkšanās centrs “Rīga Plaza”), apbūves zeme, noliktavu un loģistikas centri.