Grid
Jaunumi

Lielāka ballīte jāatliek. Nekustamā īpašuma attīstītāji par gaidāmo ziemu.

Jauno mājokļu attīstības tempi tuvākajā laikā Latvijā, visticamāk, bremzēsies, sarunā ar “Delfi Bizness” atzīst ASV investīciju fondu grupas NCH īpašumu attīstīšanas uzņēmuma SIA “Domuss” vadītājs Ralfs Jansons. Arī SIA “Domuss” jaunu ēku būvniecību sākt neplāno, lai gan, piemēram, tā privātmāju ciematu programma “Nordic Villages” līdz šim ir raiti un veiksmīgi virzījusies uz priekšu.

Iemesls ir ne vien būvniecības izmaksu kāpums, augstā inflācija, lielā dažādu neskaidru faktoru klātesamība, bet arī tas, ka dzīves cikla nobeigumam tuvojas tie NCH investīciju fondi, no kuriem iepriekš finansēti šie projekti.

Kopumā – daudziem īpašumu attīstītājiem pašreizējos apstākļos sākotnējie biznesa plāni nedarbojas. Neizbēgami ekonomikas likumu ietekmē viss reiz nostāsies savās vietās, tomēr šobrīd visi rēķinās ar lielo nezināmo – enerģija var būt lēta un var būt dārga, saka Jansons. Viņš cer, ka ar lielu varbūtību pašreizējā situācija ar ekonomikas sabremzēšanos neturpināsies pārāk ilgi, tomēr lielā “svinēšana” droši vien būs jāatliek. Ar viņu, kā arī NCH Rīgas biroja vadītāju Kārli Cerbuli tiekos “Domuss” projekta “Mežaparka rezidences” biroju ēkā, lai uzzinātu vairāk par šo nekustamā īpašuma tirgus dalībnieku, noskaidrotu pašreizējās tendences tirgū.

Mājokļi – pieprasīti
Vērienīgākais projekts, pie kā strādā “Domuss”, ir 31 ha lielas teritorijas attīstīšana Mežaparkā. Paralēli tam uzņēmums Pierīgā attīsta privātmāju ciematus.

“Pandēmijā klājās daudz labāk, nekā domājām. Pirmajos mēnešos šķita, ka situācija būs līdzīga 2008.–2009. gadam, taču tā nenotika. Dzīvojamās platības bija ļoti pieprasītas,” stāsta Cerbulis.

“Nordic Village” ciematos ir palikusi pieejama tikai viena privātmāja un vairāki zemesgabali (ar izbūvētu infrastruktūru). Savukārt projektā “Mežaparka rezidences” pārdošana notiek salīdzinoši lēnāk, jo tas, kā raksturo Cerbulis, ir ļoti rafinēts augsta līmeņa “krējuma” tirgus produkts. Tiesa, dzīvokļu vairs nav palicis daudz (īpaši to, kas ir vidējā cenu segmenta piedāvājumā). Arī Mežaparkā vēl ir pieejami zemesgabali, kā arī dvīņu un rindu mājas, dažas privātmājas.

Cerbulis Mežaparka projektu salīdzina ar lielu kuģi, kurš virzienu strauji nemaina, tā stratēģiju nosaka vieta. Tomēr attīstītājs ir mainījis zonējumu atlikušajiem zemesgabaliem, tostarp tur, kur varēja būvēt trīsstāvu ēkas, tagad varēs būvēt līdz sešiem stāviem augstas mājas. “Tagad mums ir lielāks elastīgums. Droši vien to vajadzēja darīt agrāk,” viņš piebilst.

Ēku būvniecība drīzumā tur nav paredzēta, taču nākamgad ir plānots turpināt ceļu izbūvi.

 

Autore: Ingūna Drozdovska, DELFI

Foto: Mārtiņš Purviņš, DELFI