Grid
Jaunumi

Cenu pieaugums neattur no īpašumu iegādes, tomēr pirkumi kļūst piezemēti

Liela sabiedrības daļa ir nobažījusies par rudeni – apkures un elektrības rēķiniem, kas varētu pieaugt, tikai īsti nevienam nav līdz galam skaidrs, kādā mērā, tomēr mājokļu tirgū varbūtējo “bedri” nekustamā īpašuma kompānijas pašlaik nepiesauc. Interese par īpašumu iegādi arvien ir augsta un daudzi izvēlas arī investēt īpašumā, lai fiksētu savu uzkrājumu vērtību.

Tiesa Krievijas sāktā kara Ukrainā atbalsis tajā ir pamanāmas – ir mājokļu attīstītāji, kas savas ieceres uz nenoteiktu laiku ir nolikuši plauktiņā, līdz ar to piedāvājums, visticamāk, kādu brīdi būs šaurāks, citi ir veikuši būvniecības un citu izmaksu pārrēķinu, un kļūst pilnīgi skaidrs, ka par māju vai dzīvokli, kas top, būs jāmaksā vairāk nekā pirms dažiem mēnešiem, vēl citi uzņēmēji izmanto izdevību iepirkt zemesgabalus, kur potenciāli nākotnē izvērst mājokļu būvniecību, vai tādus aktīvi meklē.

Savukārt pircējus globālās pārmaiņas enerģētikas jomā mudina interesēties par alternatīviem enerģijas avotiem, mainīt padomju laika dzīvokļus pret jaunākiem un pretēji – dārdzības dēļ tomēr izskatīt arī šādu variantu, kā arī interesēties par zemes iegādi un privātmāju būvniecību. Dzīves dārdzība daļai likusi piezemēt ambīcijas un pārskatīt budžetu un īpašuma alternatīvas, secina “Delfi Bizness” pēc “Swedbank” rīkotā “Mājokļu salidojuma” apmeklējuma, kas pēc trīs gadu pauzes atkal notika klātienē.

Būvniecība un enerģijas taupīšana
Pati rīkotāja, banka, pasākumu vērtē kā veiksmīgu – klientu interese bijusi ļoti liela. Turklāt šogad īpaši daudz cilvēku vēlējās saņemt ekspertu konsultācijas par energoefektivitāti, saules paneļiem. Tāpat liela interese bija saņemt “Swedbank” būveksperta vērtējumu. Tas apliecina, ka pie šā brīža nekustamo īpašumu tirgus intensitātes ļoti liela daļa cilvēku rūpīgi plāno un izvērtē savas mājas būvniecību cerībā, ka tā ļaus vai nu iegūt māju, pilnībā uzbūvētu pēc savām vēlmēm, vai arī iegūt papildu kvadrātmetrus sev ērtākā plānojumā. Kopumā pārsteigusi augstā intereses kvalitāte – lielākā daļa apmeklētāju bija labi izpētījuši savas aizņemšanās iespējas un varēja vairāk laika veltīt padziļinātai konsultācijai, nevis vispārīgiem faktiem.

Šobrīd patiešām ir liela interese par zemesgabalu iegādi, kur potenciāli varētu uzbūvēt sev privātmāju, atzīst privātmāju ciematu “Nordic Villages“pārdošanas speciālists Jānis Ozols.

Nordic Villages” gadījumā lielāka interese ir par zemesgabalu, nevis māju iegādi, taču tas ir objektīvi – gatavu māju vienkārši ir ļoti maz. “Ja mums tās ciematos piedāvājumā būtu vairāk, noteikti mājas būtu vairāk pieprasītas, jo atkrīt vēl viens “pilna laika darbs”, ja pašam jāorganizē būvniecība,” viņš saka. Turklāt tas esot dārgāk, nekā pirkt gatavu māju, ņemot vērā risku, kāds šobrīd ir saistībā ar būvmateriālu pieejamību, to cenu svārstībām, darba roku trūkumu. “Tas akselerē gatavo produktu tirgu. Turklāt cilvēkiem trūkst laika, vēlmes, zināšanu, kā organizēt mājas būvniecības procesu. Tāpēc bieži viņi labāk izvēlas kompromisu – nopērk ne gluži savu sapņu māju, taču tad atkrīt šādas lietas,” skaidro Ozols.

“Domuss” grupas uzņēmums “Nordic Villages” ir viens no salīdzinoši retajiem attīstītājiem, kas piedāvā jaunas gatavas mājas iegādei. “Risks ir augsts. Covid-19 krīze un karš pierādīja, ka jābūt ļoti lielai plānošanas precizitātei un jāspēj prognozēt notikumus, jo ir ļoti viegli kļūdīties kādā no posmiem. Daudzi attīstītāji šo risku nevēlas uzņemties,” viņš apraksta.

Tajā pašā laikā tas nozīmē, ka konkurence privātmāju jomā ir neliela un arī zemesgabalu tirgū tā samazinās – trūkst jauna piedāvājuma. Jaunā tendence tirgū – cilvēki pērk zemi bez infrastruktūras, komunikācijām. Tagad gan zemju parcelācijas process ir vairāk regulēts un pieskatīts no pašvaldību puses, salīdzinot ar tirgus buma laiku, tostarp bankas šādu “uz papīra” īpašumu iegādi finansē tikai tad, kad tie jau sadalīti, ar izbūvētām komunikācijām, piebraucamajiem ceļiem.

Ierobežots privātmāju piedāvājums
Kopumā privātmāju un apbūves zemesgabalu tirgū, pēc Ozola stāstītā, pieprasījums ir lielāks par piedāvājumu, “drīz nebūs, ko tirgot”. Investoru lēmumus ietekmē dažādi satricinājumi, tostarp, Krievijas agresija Ukrainā, līdz ar to tirgus un attīstītāju aktivitāte arī Latvijā ir bremzējusies. Tas drīzumā atspoguļosies piedāvājumā – tas vēl vairāk sašaurināsies. Tajā pašā laikā “Domuss” plāno ciematu attīstību turpināt, uzņēmums izskata zemesgabalu iegādes variantus.

Neraugoties uz satricinājumiem, salīdzinoši grūtāku laiku gaidīšanu, ciematu mērķauditorijas – jauno ģimeņu – prasības nav īsti mainījušās. “Tās vienmēr ir gribējušas vismaz 3 guļamistabas, divus sanitāros mezglus; 100–120 m² liela dzīvojamā platība ir vēlama,” uzskaita Ozols.

Gan “Nordic Villages” ciematos, gan citā “Domuss” projektā – “Mežaparka Rezidences” (pārstāv augstākas kategorijas mājokļus – dzīvokļus, dvīņu, rindu mājas un villas; tiek piedāvāta arī apbūves zeme) – cenas ir pārskatītas, neslēpj kompānijas pārstāvis. “Savas ambīcijas pielāgojam tirgum, taču būvizmaksu pieauguma rezultātā un, sekojot kopējam pieprasījumam, cenas regulāri tiek pārskatītas.”

Pirms pāris gadiem “Nordic Villages” mājas tirgotas par aptuveni 200–210 tūkstošiem eiro, šobrīd – par 250–260 tūkstošiem eiro. Galvenokārt šīs izmaiņas ir saistītas ar būvizmaksu pieaugumu. Šī cena tiek akceptēta, jo būtībā piedāvājums ir stipri ierobežots. Un var paraudzīties arī tā – iepriekšējos gados pircējiem šķita, ka privātmājai Pierīgā jābūt lētākai nekā, piemēram, atbilstošas platības dzīvoklim Rīgā jaunajā projektā. Tam tā nevajadzētu būt – būvniecības izmaksas var vienkārši izrēķināt un salīdzināt, aicina padomāt Ozols

Iepriekšējos gados pircējiem šķita, ka privātmājai Pierīgā jābūt lētākai nekā, piemēram, atbilstošas platības dzīvoklim Rīgā jaunajā projektā. Tam tā nevajadzētu būt – būvniecības izmaksas var vienkārši izrēķināt un salīdzināt.”SIA “Domuss” pārdošanas speciālists Jānis Ozols.

Kopumā tirgus aktivitātes līkne pašreiz ir augšupejoša- par spīti ziņām par karu, par iespējamo ekonomikas bremzēšanos, pavasaris, vasara izskatās cerīgi.

*Visu DelfiBizness rakstu lasi šeit: https://ej.uz/db_raksts_īpašumu_iegāde